Hayata geniş açıdan bir bakış: Tokina 11-16mm

Sevgilinizle ya da eşinizle gezerken çektiğiniz fotoğraflara bir göz atın..Genelde arkada güzel bir manzara/anıt/olay, önde ise sadece biriniz varsınız değil mi? Bazı fotoğraflardan sırf bu yüzden ikişer tane(aynı manzara önünde ikinizin ayrı ayrı fotoğrafları) olduğu olur mu albümlerinizde? Peki, beraber içinde bulunduğunuz fotoğraf karelerinin sayısı birbirinizi çektiğiniz fotoğraflardan neden daha azdır? Beraber fotoğraf çekilmek isteyip de yanınızda tripod olmadığında, makineyi sabitleyip self timer’ı kuracağınız bir yer yoksa ve etrafınızdaki insanları gözünüz tutmadığında (şimdi birinden rica edip makineyi verseniz adamın makineyi alıp kaçmayacağı ne malum?) makinenizi ters çevirip birlikte fotoğrafa sığmaya çalıştınız mı hiç? Hadi diyelim ikiniz de kareye sığdınız, sizin dışınızda başka ne var o karelerde?
Diyelim arkadaşlarla yemeğe ya da konsere gittiniz. Siz de toplu fotoğrafı çeken kişi olmayı tercih etmeyenlerden misiniz? Ya da diyelim fotoğrafa girmek yerine kendinizi feda edip fotoğrafı siz çekeceksiniz, herkesi fotoğrafa sığdırmakta zorlandığınız oldu mu hiç? “Erkan, Çağrı, abi biraz yaklaşın birbirinize, alamıyorum hepinizi” ..tanıdık geldi mi?
Peki, beğendiğiniz bir evin salonunun ya da konser salonunun fotoğrafını çekerken, salonun tamamını bir fotoğraf karesine sığdıramadığınız olur mu hiç? Ya da altında durduğunuz kulenin tamamını bir kareye sığdıramadığınız?  
İşte böyle bir ruh haliyle aramaya başladım onu. Tam olarak bilmiyordum bütün bu sıkıntılarıma çare olacak bir objektifin ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğini. Öncelikle öğrendim ki bana geniş açılı bir objektif lazım. Ama gel gör ki Nikon’un objektifleri çok pahalı. Nikon D5000’imde kullanabileceğim başka marka objektif yok mu yani? Var: Tamron, Sigma, Tokina.. Saatler süren marka, objektif ve fiyat araştırmalarım sonrasında uzmanların ve kullanıcıların görüşlerini de dikkate alıp kalite/fiyat oranı en uygun olan objektifi buldum: Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X.
Hemen internet üzerinden sipariş ettim, bir gün sonra elimdeydi..Objektifi elime alır almaz fark ettim ki bu ultra geniş açılı objektifin çok sağlam bir yapısı var, ağırlığı ise 570 gr! Neredeyse balık gözü objektifi kadar geniş açılı olduğundan özel efektler için uygun..En önemli özelliği de diyafram hızı! Çok orjinal ve eğlenceli fotoğraflar çıkacak bu objektiften, eminim. İzninizle şimdi gidip biraz fotoğraf çekmeliyim
S.
Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s