Rotterdam Kitap Festivali

 

Cuma günü sonunda kısa dönem askerliğimin başvurusunu yapmak üzere Rotterdam’daki Türkiye Konsolosluğunun yolunu tuttum. Seda da internette Rotterdam’da bir kitap festivali olduğunu duymuş, işlerini de ayarlamış, ben de geleceğim dedi.
Beni sabah erkenden konsolosluğa bırakıp Ahoy, Rotterdam’daki devasa kongre/konser salonu, yoluna koyuldu.
Öğlen benim konsolosluktaki işim bitmişti… Seda’yı aradım, geldi beni aldı, Amsterdam’a doğru yola koyulduk. Yolda kitap fuarını anlata anlata bitiremiyordu. 2-3 saatte 10’a yakın kitap almış, İngilizce de bir çok kitap varmış, kesin beraber tekrar gitmemiz lazım dedi.
Cumartesi sabahı kalktık, kahvaltımızı yapıyoruz. Karım nasıl doyamamışsa kitap fuarına iki lafından biri Rotterdam oluyor, hadi dedim kalk gidiyoruz o zaman. Atladık arabaya tekrar Rotterdam’ın yolunu tuttuk. Yaklaşık bir saat sonra Ahoy’a varmıştık. Otopark 11 Euro, biraz kitapsevere ayıp etmişler dedim:) Ama içeri girince fikrim değişti… Devasa bir alan yüzlerce insan kitapları inceliyor, bir kenarda okuyor, sepetine atıyor… Sepet demişken Seda bir gün önceden tecrübeli olduğu için biz de yanımızda bildiğiniz pazar çantasıyla gittik. O kadar güzel kitaplar o kadar olmayacak fiyatlaraydı ki, bayıldık! Her türlü roman ve öykü kitaplarından, dev atlaslara, prestij fotoğraf kitaplarına, okul ders kitaplarına… Neler var neler…
 
Hiç fark etmeden 4 saat kadar gezmişiz. Toplam 52 kitap aldık. En az 10-15 tanesi yemek kitabı tabii… Her şey hakkında yemek kitabım oldu artık, kocaman kuşe kâğıda, dünyanın her yöresinden, her mutfağından lezzetler var. Pazar çantamız yetmedi, bir de sırt çantamıza doldurduk kalanları ve evimizin yolunu tuttuk. Eve gelince içerideki odada çok fazla kullanmadığımız bir kitaplığı boşaltıp salona getirdik. İki günde aldığımız kitaplarla neredeyse tamamı doldu:) Şimdi hayran hayran yeni kitaplarımıza bakıyoruz, teker teker indirip göz gezdiriyoruz, ilk hangisinden başlasak sonra neye atlasak kestirmeye çalışıyoruz. Çok iyi oldu bu iş. Sürekli geziyormuş bu kitap fuarı, Hollanda ya da Belçika’ya yolu düşen nereden geçiyor bir baksın derim.
http://www.boekenfestijn.com/ 
H.

 

Reklam

1 thought on “Rotterdam Kitap Festivali

 1. Hey, demek bir seferde 52 kitap öyle mi?
  Hakan Bey, siz kitap fuarının yarısını sırtınıza yüklemişsiniz belli:)
  Yeni yemek kitaplarınızdan değişik yemekler yaparsınız umarım..
  Sevgili eşinize sevgilerimi söyleyin, ne iyi yapmış gitmiş kitap fuarına da sonra birlikte
  tekrar gidip dolaşmışsınız.

  Ne zevkli oluyor kitaplar arasında dolaşmak değil mi? Hele bir de koymuşsunuz ya evinize dizim dizim.. Hey! En büyük zenginlik insanın evinde kitaplarının olması.. Onlara bakmak.. Dokumak.. Hatta koklamak.. Fırından yeni çıkmış ekmek gibi… Hımm.. Misss! Ve okumak tabii.. Her biri ayrı bir dünya açar insana… Kitap… Ömre bedel!
  Hasretle öpüyorum ikinizi de canım.. Çok mutlu oldum.
  Sevgiler..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s